E BRUNO SCHULZ

 

 

JAKUB SCHULZ [1]

 

Na uwagą zasługuje ostatnie wcielenie Jakuba Schulza, podczas którego przybrał on postać określaną przez dyletanckich obserwatorów mianem raka lub wielkiego skorpiona. Niejasna charakterystyka wymienia członkowany korpus stawonoga, liczne odnóża kroczne, parę szczypiec, jak również jedną parę anten. Porusza się płynnie, wydając lekki klekot i falując odnóżami na podobieństwo krocionogów. Potrafi też biegać błyskawicznymi zygzakami, co jest oznaką zaniepokojenia bądź wstydu. Rozmiary pozwalają mu przedostać się (acz z trudem) przez dolną szparę pod drzwiami. Posiada błyszcący odwłok, który w chwilach spoczynku rytmicznie pulsuje, co wywiera wrażenie ironiczne, złośliwe i nieprzyzwoite.

W następstwie ugotowania stał się, jak stwierdzono, suchnięty, bladoszary i (co dziwne) galaretowaty. Po trwającym kilka tygodni okresie kosolidacji zdołał się jednak wyswobodzić z galarety i ucekł z półmiska. Od tego czasu słuch o nim zaginął.

 

www.brunoschulz.org[1] Jan Gondowicz: ZOOLOGIA FANTASTYCZNA uzupełniona (fragmenty), LITERATURA NA ŚWIECIE nr 12 (209), 1988, s. 233.